A legfontosabb, hogy gyermekünk biztonságban legyen. Ha ez a kérdés megoldódott, akkor viszont jön a következő: mit csináljon a nyári szünetben az iskolás, hogy ne unatkozzon?
A játék mellett célszerű valamilyen feladattal is ellátni a gyermekeket, hogy szociális képességük is fejlődjön.
A felelősségtudat kialakítására például kiválóan alkalmasak a kertészkedéssel kapcsolatos tevékenységek. Ha tehetjük, bízzuk meg gyermekünket egy-két feladattal, kerti munkával. Szedje le a paradicsomot, öntözze meg a palántákat, tisztítsa meg a gazaktól a veteményest.
A szabadban töltött mozgás jó hatással lesz testi fejlődésére, ugyanakkor lelkileg is megerősödik: hasznosnak érzi magát. A kisebb feladatokat önállóan is elvégezheti, de az is nagyszerű élményt nyújt, mikor a szülőkkel közösen gondozzák a kertet, s közben beszélgetnek. A munka során tanul is a gyermek: megismeri a növényeket, virágokat, megcsodálhatja a kertben előforduló állatokat, rovarokat, bogarakat, felfedezi a természet szépségét. Mindezt később az iskolában környezetismeret órán kamatoztathatja is.
Érdemes a gyerekeknek saját eszközökkel rendelkezniük: gereblye, lapát, locsolókanna. Ezekkel a munka végeztével a homokozóban is játszhatnak. Minden földdel, kerttel kapcsolatos tevékenység fejlesztően hat a gyerekekre, akik így játszva tanulhatnak, s megismerik a növények-állatok világát.