A dominó eredete
A dominó egy hagyományos társasjáték, gyerekkorunk nagy kedvence. Mégis, sokan nem tudják, honnan ered, és mióta játszunk vele. Sok elképzelés van arról, ki és hol használta először. Egyes feltételezések szerint Kínából származik, a mahjong rokona. Az első dominócserép állítólag a Kr. e. 12. századból való, de ekkor még nem játékra, hanem jóslásra használták. A dobókockához hasonlóan itt is pöttyök vannak a lapocskákon, melyeknek szimbolikus jelentést tulajdonítottak.
Játékként a 18. században terjedt el Olaszországban. A legendák szerint egy Alois Sigebert nevű bencés szerzetes találta ki a játékszabályokat. Ő korábban rablóvezér volt, majd bűneit megbánva kolostorba vonult. Monte Cassino hegyén élt, s unalmában kezdett el játszani a fekete alapon fehér pöttyös lapocskákkal, és szerzetestársait is megtanította. A győztesnek a játék végén ki kellett mondani a „domino” szót, melynek jelentése: Uram. Ezzel jelezte a nyertes, hogy legyőzte az ellenfelet, azaz úrrá lett a helyzeten. Így lett a játék neve dominó.
Egy másik történet szerint a dominó eredetileg fekete, hosszú, bokáig érő ruházat volt, melyet a középkorban a kapucinus barátok viseltek. Temetéskor ezt a csuklyás-kámzsás öltözéket vették magukra, melyből csak a szemük látszott ki. Így kísérték az elhunytat a temetőbe, miközben latinul imádkoztak az Úrhoz. A mellettük elhaladók a sűrűn felhangzó „Domino, Domino!” szavak miatt nevezték el őket dominósoknak, a fekete ruhát pedig dominónak.
A dominó tulajdonságai
A hagyományos dominó valóban fekete színű, rajta a fehér pöttyökkel. Olaszország után Franciaországban, majd Angliában is nagy sikert aratott, s máig töretlen a népszerűsége. Vajon miért? Mert ez egy olyan játék, mely könnyen megtanulható, és a saját logikánkat használva sikerélményt élhetünk meg általa. Nem a véletlenen múlik a szerencsénk, mi teszünk érte. Az is mellette szól, hogy egy forduló körülbelül 15-30 percig tart, így nem válik unalmassá. Kisiskolásoknak már ajánlható, nagyon kedvelik. Megtanít a kudarcélmény elviselésére is. A kisebbeknek a figurás dominót javasoljuk, melynek segítségével megtanulják felismerni a hasonlóságokat színek és formák között, ezáltal számos képességük fejlődik.
A dominó télen-nyáron, reggel-este, bármikor játszható, kellemes kikapcsolódást nyújt az egész családnak.