Iskolaérettség 1. – A vizuális képesség fejlesztése játékokkal

Iskolaérettség 1. – A vizuális képesség fejlesztése játékokkal

A jelenlegi jogszabályok szerint azok a gyermekek, akik az adott év augusztus 31-éig betöltik 6. életévüket, iskolakötelesekké válnak. Igen ám, de gyakran előfordul, hogy ezek a gyerkőcök még nem iskolaérettek: valamely képességük, készségük hiányzik ahhoz, hogy jól teljesítő iskolások legyenek.

 

Az iskolaérettséget egy szakértői bizottság állapítja meg a szülők, az óvónő vagy a leendő iskolaigazgató kérésére. A közel kétórás vizsgálat során a kicsiket csoportos játék és egyéni beszélgetés alapján is értékelik, azt nézik, megvan-e minden képességük ahhoz, hogy szeptembertől részt vegyenek az oktatásban. Cikksorozatunkból most kiderül, mi, szülők mit tehetünk annak érdekében, hogy gyermekünk megszerezze 6 éves korára az elvárt készségeket!

Először is, jó, ha tudjuk, milyen kompetenciák szükségesek az iskola megkezdéséhez:

  • Vizuális képesség
  • Mennyiségi viszonyok felismerése
  • Mozgásfejlettség
  • Nyelvi készségek
  • Szociális érettség

Ezek mind-mind a születéstől kezdődően fejleszthetők különböző készségfejlesztő játékokkal. Például a csörgők használata már a motoros készségekre és az auditív észlelésre is hat. Különösen azonban az óvodás korban fontos, hogy gyermekeink olyan játékokkal játszanak, melyekkel kognitív képességeik fejlődnek.

A vizuális észlelés vizsgálatánál a szakértők azt nézik, képes-e a gyermek a térben tájékozódni, milyen az alaklátása. Le tud-e például másolni egy sematikus rajzot egy mintáról? Képes-e folytatni a sordíszt? Tudja-e merre van a jobbra és a balra? Tudja-e melyik tárgy van előrébb a rajzon? Ismeri-e a színeket? Tud-e különbséget tenni hasonló formák, minták között?

Az ilyen képesség megszerzésére már kora gyerekkorban jó esélye van azoknak, akik formabedobóval játszanak. A formák, alakzatok hasonlóságainak, különbségeinek megláttatásához később használhatunk dominót. Kirakók, puzzle-k, építőkockák: ezekkel mind a térlátást fejlesztjük.  A memóriajátékok pedig a vizuális emlékezetre hatnak.

Ezenkívül hasznos minden olyan játék, amely több színből áll, figyelemfelkeltő, élénk színekkel festett. Akár magunk is alkothatunk ilyet. A közös festés, kreatív tevékenység közelebb hozza a családtagokat, és beszélgetésre, történetmondásra késztet a feladatvégzés közben. Ezáltal pedig a szociális képessége is fejlődik a gyerekeknek.

Erről bővebben cikksorozatunk következő részében olvashatnak.

Tartalomhoz tartozó címkék: 6-7 éves Blog fejlesztés hír

Kapcsolódó termékek

Montessori torony "Dzsungel"

5.180 Ft
Várható szállítás:2025. április 02.

Mesekocka - halacskás

2.590 Ft
Várható szállítás:2025. április 04.

LOGICO PRIMO feladatkártyák Első logikai játékom

2.690 Ft
Várható szállítás:2025. április 02.

Cipőfűzős kirakó

2.110 Ft
Várható szállítás:2025. április 04.

Goki - Halak emeletes puzzle

3.590 Ft
Várható szállítás:2025. április 02.

Mágneses kirakó - Piroska és a farkas

6.490 Ft
Várható szállítás:2025. április 07.

Aszfaltkréta - 20 db-os - citromsárga vödörben

1.560 Ft
Várható szállítás:2025. április 04.

Színezhető reggeliző tálak

4.490 Ft
Várható szállítás:2025. április 07.

Small foot rajz- és mágnestábla állványon

37.990 Ft
Várható szállítás:2025. április 11.