A társasjáték elnevezései
A legtöbben úgy ismerik ezt a 4 személyes társasjátékot, hogy: Ki nevet a végén. A cím egy ismert közmondásra, népi bölcsességre utal: „Az nevet, aki utoljára nevet.” Nos, ennél a játéknál ez valóban így van, hiszen még az utolsó pillanatban is kétséges, tud-e győzni az, aki nyerésre áll. Ezért hívják még így is: „Ne nevess korán!” De más néven is forgalmazták már ezt a társast. Az 1960-as, '70-es években Kocog és kidob néven került a játékboltokba, ezt 5 játékos játszhatta. Külföldön Ludo néven ismerik. Van, ahol az Oh, pardon! vagy a Sajnálom nevet kapta a játék. Kolumbiában Ellopott mennyországnak nevezik, Angliában van egy Fejfájás nevű változata is.
Maga a játék egy 6. századbeli társasjátékból eredeztethető, aminek Kör és kereszt volt a neve, utalva arra, hogy a pálya kereszt alakú, oldalán körökkel. Valószínűleg Indiából származik, legalábbis az indiaiak pachisi néven ősi, nemzeti játékuknak tekintik a Ki nevet a végén-t. A legendák szerint egy 16. században élő indiai mugli császár, I. Akbar az egyik palotájának a kertjében szívesen játszotta ezt a játékot rabszolgáival, ők maguk voltak a bábuk, ők lépegettek a kerti köveken. A grandiózus méretű táblát később a többi palotájában is felállította, hogy mindenhol tudjon játszani.
Játékszabályok
A játékot eredetileg 4-en játsszák, mindenki más színű bábuval van: sárga, kék, piros és zöld. Az kezd, aki 6-ost dob a dobókockával. A kiinduló körről kell indítani a bábukat, és a pályán végiglépegetve bejutni a célba, melynek itt ház a neve. A nehézség ott van, hogy egy játékosnak 4 bábuja lehet, és bizony taktikázni, gondolkozni kell, mikor melyikkel érdemes lépni! Új bábut behozni a mezőre csak hatos dobással lehet. Ezért olyan élvezetes és izgalmas a játék. Az győz, akinek mind a 4 bábut sikerül célba juttatnia. Ehhez végig kell haladnunk a pályán, majd befordulni az ún. kerti útra. Ha olyan mezőre lépünk, ahol már más bábuja áll, leüthetjük! Sajátunkat átugorhatjuk.
További játékszabályokat is alkalmazhatunk családi társasozás közben. A lényeg, hogy a játék kezdete előtt tisztázzuk ezeket, és magyarázzuk el úgy, hogy a gyerkőcök is megértsék. Például leüthető-e a bábu a Start mezőn? Újradobhat-e, aki 6-ost dobott? Egy vagy dobókockával játsszunk? Bárhogyan is döntünk, a Ki nevet a végén társasjátékot a gyerkőcök nagyon élvezni fogják. Sok-sok kacagással telik az a fél óra, amíg a játék tart. Izgalmas társasjáték ez, mely a kudarctűrésre is tanít, fejleszti a logikát és a koncentráló képességet. Már óvodásoknak is ajánljuk.
Társasjátékok a Vesszőparipa webáruházban
A Ki nevet a végén vagy más néven Ludo társasjáték több változatban is kapható fajáték webáruházunkban. A színes bábuk helyett kedves figurákkal játszhatunk, mindenki megtalálhatja a kedvére valót. Van hercegnős, rakétás, kalózos, állatos változat is. A Ki nevet a végén-t utazáskor is magunkkal vihetjük. Az úti társasjátékok közül a Ludo mellett az amőbát (tic-tac-toe), a malom játékot és a sakkot is a figyelmükbe ajánljuk. A mágneses társasjátékok is igen népszerűek a gyerkőcök körében.
Nézzenek szét kínálatunkban! És játsszanak, társasozzanak minél többet közösen a gyerekekkel!