Fejlesztő játékok
Az 5-6 éves korú gyermek játékai során, mindennapos tevékenységei közben eszközöket használ. Általában akkor kezd el morfondírozni a tárgyak fizikai tulajdonságain, mikor használatuk problémát jelent. Már egészen kisgyermek korban például olyan eszközt fog választani vonni, húzni, gurigatni, amelyet tapasztalatai során szelektált, és nem ütközik akadályokba a tevékenység. Tehát gurigatni kisautót, talicskát, vagy labdát fog választani. Ha viszont építkezik, nem használ gurulós, puha eszközt, hanem keres olyanokat, amelyeket könnyen egymásra tud tenni.
A gyermeki fantázia a tárgyakat szabadon alakítja: hol távcső, hol alagút, hol oszlop egy lefogyott háztartási törlő papírgurigája. Közben a gyermek érzékszerveivel észleli az eszköz tulajdonságait, színét, illatát, hangját és tapintás során a felszínét, anyagát. Tapintás révén jön rá, hogy a fa építőkocka szögletes éle szúr és éles, kemény, ha ráhuppan, viszont sima lapjai alkalmasak arra, hogy várat építsen belőle. Tapintással jön rá, hogy vannak kisebb-nagyobb formák, melyek üregesek, lyukasak, elfordítva, megfordítva egymásra tehetőek. A formalapok, montesszori tornyok, Bábel-tornyok egymásra illeszthető elemeivel alkotásra ösztönzik a gyermeket.
Fejleszteni akkor tudjuk a gyermeket, ha olyan tárgyakat használunk közös játékaink során, amelyeknek jellemző és könnyen felismerhető geometriai alakja van. Például építőkockákat, vagy golyókat, akár dobozokat is. Amikor ezeket az eszközöket felhasználjuk a legkülönfélébb játékok során, nagyon fontos, hogy a soron következő, kézbe kerülő elem tulajdonságait felsoroljuk. Így játék során elsajátítható a geometriai alapfogalmak helyes alkalmazása. Minél gyakrabban használjuk ezeket a szavakat a gyermek jelenlétében, annál inkább várható, hogy beépülnek gyermeki gondolkodásukba és alkalmazzák más eszközökre is a felismert tulajdonságok révén. A gyermek szókészletében már egészen korán megjelenhetnek a kocka, a gömb, a kör, a négyszög, a háromszög kifejezések.
Tapintásfejlesztő játék
Tapintásfejlesztés egyik nagyon szórakoztató formája, mikor ugyanolyan alakú tárgyakból kettő-kettő darabot egy kupacra halmozunk, majd letakarjuk a kupacot egy kendővel. Ezek közül valaki kihúz egy tárgyat, majd másvalaki tapogatással megpróbálja kihúzni a párját. Nehezebb, érdekesebb verziója a tapintó párosító játékoknak, a tapintó zsákok, melyekbe nem szabályos geometria formák kerülnek, hanem fa állatfigurák, ezeket kell párosítani. Az is egy ötletes változat, és emellett kifejezetten szókincs bővítő játék is egyben, mikor a tapintó zsákban egyforma kis fa hengerek vannak, és ezeknek a hengereknek az alapjai különböző felületű anyaggal bevontak. Megtalálni a sima, csúszós, szúrós, érdes, kemény, dudoros, barázdált henger párját nem is annyira egyszerű feladat. Kihúzás után együtt eldönthető, hogy helyes volt-e a választás. A játék tovább fejleszthető azáltal, hogy a gyermek elmondja, hogy miről tudta tapogatás közben, hogy jól választ. Minél többször mondjuk ki mi magunk is, illetve mondatjuk ki a gyermekkel a felismert formákat, felületeket, fizikai tulajdonságokat, annál nagyobb eséllyel fog lassan beépülni a gyermek szókészletébe.