Ha megtörik a napfény az esőcseppeken, szivárványt látunk
A szivárvány egy körív alakú, színes, rövid ideig tartó természeti jelenség, melyet minden ember csodálattal figyel. Ez a különleges égi látvány akkor keletkezik, amikor egy-egy zápor után az esőcseppeken megtörő napfény prizmásan szóródik szét. Ám ahhoz, hogy e csoda látható legyen, szükséges az eső, de a nap megfelelő helyzete is az égen.
Szivárvány ugyanis csak akkor lesz fenn az égbolton, ha a nap sugarai egy adott szögben érik el az esőcseppeket, amelyek megtörik és szórják a fényt. A fizikai magyarázat a következő: a fehér fény az esőcsepp belsejébe hatol, ott pedig különböző színekre bomlik, majd a távozó sugarak az égből visszaverődnek a mi szemünkbe.
Nem mindig csodálhatjuk meg ezt a ritka jelenséget: bizony ez az időjárás függvénye. Főleg nyáron érdemes kémlelni az égboltot, figyelni a jellegzetes színeket. A szivárványok legfőképp záporok után láthatók, amikor a nap alacsonyan áll az égen, és a sugár a levegőben lévő vízcseppeket éri. Az esti órákban, naplemente körül, illetve a kora reggeli időszakban a legvalószínűbb, hogy szivárványban gyönyörködhetünk, mivel ilyenkor a nap alacsonyabban áll az égbolton.
Egy-egy erős időjárási front érkezése után a szivárványok gyakoribbak, különösen, ha az ég keleti felére eső zápor után nyugaton süt fel újra a nap, már lemenőben. Olykor villám is kísérheti a szakadó esőt, de ha feltűnik ezt követően a szivárvány, örömtelibbek leszünk.
Montessori torony – fából készült szivárvány színű játék
Magyar versekben is megjelenik a szivárvány
Mint köztudott: a szivárvány köríves– de vajon mindig csak egyet láthatunk belőle, ha az eget kémleljük, vagy többet is? És milyen színekből áll?
Nos, a szivárvány színeit 7 különböző árnyalat alkotja, melyek sorrendjét nem szabad összetéveszteni, ezt minden gyermek jól tudja: piros, narancs, sárga, zöld, kék, indigó és végül a belső ív színe az ibolya. Az égbolton megjelenő színek erőssége, intenzitása változik attól függően, hogy az esőcseppek milyen méretűek és a nap sugarai milyen szögben érik őket.
Muszáj egy érdekességet megosztanunk ezzel kapcsolatban: a tudósok szerint valójában csak 6 színből áll a jelenség, és csak a hetes szám iránti tisztelet miatt hiszik úgy az emberek, hogy 7-ből.
A szivárvány tudományos megértése Isaac Newton munkásságához köthető, aki a fénytörés jelenségével is foglalkozott. Ő volt az, aki először mutatta be, hogy a fehér fény különböző színekre bontható prizmán keresztül.
Ő úgy vélte, csak 5 színe van a szivárványnak: vörös, sárga, zöld, kék és lila. Később különböztették csak meg a sárgán belül a narancssárgát és a kéken belül a világosat és a sötétet, azaz az indigókéket. Mindenesetre érdekes, hogy a csakrák színei is pontosan olyan sorrendben követik egymást, mint a szivárvány színei.
Egy kedves kis versike segítségével óvodás gyermekünk is megtanulhatja, mi mi után jön:
Piros szín van legfelül,
Narancssárga mellé ül.
Sárga fénylik alatta,
Zöld a sárgát támasztja.
Kék folytatja most a sort,
Lila csík még úgysem volt.
Ibolya fut legalul,
Hét szín együtt domborul.
Kitalálod, mi lehet?
Szivárvány a domb felett!
(Bartos Erika: Szivárvány – idézet a Százlábú c. verseskötetből)
Bogyó és Babóca - A szivárvány - diafilm
A dupla szivárvány jelensége
A szivárványok igazán különleges típusa a dupla szivárvány, amely tényleg ritkábban megfigyelhető jelenség. Ebben az esetben egy második, kissé halványabb ív jelenik meg az első felett, mely színekkel fordított sorrendben látszik. A második szivárvány azért fakóbb, mert a szemünkbe érkező fény másodszor is megtörik az esőcseppeken, ami nagyobb energiaveszteséggel jár. Ez a fajta szivárvány is csodára méltó – főleg ritkasága miatt hatalmas élmény a gyerekeknek.
Érdemes lehet ezt is megörökíteni! Bár a festett, rajzolt képeken csak a hagyományos szivárványábrázolásokkal találkozunk, ha a gyermekünk szeret alkotni, akkor megkérhetjük, rajzolja le a dupla szivárványt is: a belsőt erősebb, élénkebb színekkel, a külső szivárványt pedig halványabban. A képen helyet kaphatnak a nap sugarai is, a felhők, egy kis házikó, fák, virágok, gombák. A személyes megfigyelés biztosan ösztönzi majd őt a kép elkészítésére!
Small foot 11777 Fa formabedobó kocka szivárvány mintás
Szivárvány a mitológiában
Megszoktuk, hogy a napot, a holdat vagy a csillagokat sok kultúrában tisztelik, de a szivárvány is megjelenik több nép mitológiájában is. A legismertebb talán az íreké, akik szerint a koboldok a szivárvány végében őrzik egy nagy üstben az összegyűjtött aranyat. Aki ezt megtalálja, meggazdagszik. Igen ám, de a valóságban sajnos sosem leljük meg a szivárvány alját, hiszen azt csak mi látjuk kupolaszerűnek. Valójában kör alakja van.
Ennek ellenére minden nép történetében hídként jelenik meg, az égi és földi világot köti össze. A skandináv mitológiában ezen keresztül viszik a lelkeket a valkűrök a Valhallába. A japánok legendája szerint szivárványon vezető úton ereszkedtek le az első istenek a földre.
A régi magyarok is ismertek több történetet a szivárványról. A csallóköziek szerint ez a tündérek csatornája, ezen keresztül viszik a vizet az égbe. A palócok is a tündérekhez kötik a szivárványt, bábabukrának nevezik, azaz a tündérek szalagjának – e szót az ország lakosai közül talán kevesen ismerik.
A szivárvány feltűnéséről az egyik legismertebb történet a Bibliában szerepel. Noé, miután kiszállt a bárkából a vízözön után, áldozatot mutatott be Istennek. Erre jelent meg válaszul az égen a szivárvány, azt jelképezve: többet nem pusztítja el a Földet az Úr özönvíz által. A békesség, az ember és isten közötti szövetség szimbóluma lett.
Noé bárkája - puzzle – majdnem 30 darabos kirakó
A vörös és további 6 szín: színes játékok a gyermekeknek
A színek meghatározóak mindenki életében. A körülöttünk lévő világot színesben érzékeljük. Ez segít a tájékozódásban. A kisbabák 2 hónapig még egyáltalán nem érzékelik a színeket, homályosan látnak. A kontrasztok érzékelése 4 hónaposan alakul ki. 8 hónaposan azonban már ők is látják a színeket. Innentől kezdve érdemes minél több élénk színű játékot adni a kezükbe. 2 éves kor körül, 24 hónaposan már elkezdődhet a színek felismerése, megnevezése is.
A színek gyakoroltatásához fajáték webáruházunkban is számos játékot talál. Szakemberek az építőkockákat, mozaikokat, konstrukciós játékokat javasolják leginkább a színfelismerés fejlesztéséhez. Itt több, különböző színű elemet lehet egymás mellé rakni, sokféleképpen csoportosítani, így a kontrasztok, árnyalatok érzékeltetésére tökéletesek.
Ugyanezt a célt szolgálják a formabedobó játékok is, ahol a színek megismerésére is van mód a formáké mellett. Emellett a festéssel, színezéssel is lehet fejleszteni a gyerkőcök készségeit, tudását.
Szivárvány - fa építőjáték - XL méret – 12 hónapos kortól ajánlott
Színes fajátékok a szivárvány minden színében a Vesszőparipa webáruházban!
Akár egy zápor után jönnek létre, akár egy különleges időjárási helyzet nyomán, a szivárványok mindig is emlékeztetni fognak minket a természet szépségére és erejére, személyes élménnyel gazdagodhatunk a jelenség minden egyes feltűnésekor. Ez a csoda jelenik meg a színes játékokban is!
Kínálatunkban találhatóak a montessori játékok, formakeresők, építőkockák, járássegítők, színes hangszerek, búgócsigák, fogaskerekek, mozaikok is a szivárvány színeiben. Színezéshez való kellékeket, kifestőket is be tud szerezni tőlünk!
Nézzen szét minőségi fajátékaink és termékeink között!
ÉPÍTŐJÁTÉKOK
SZÍNES KÉSZSÉGFEJLESZTŐ FAJÁTÉKOK KISEBBEKNEK